איך להימנע מסביבת עבודה עוינת? כל הדברים שאסור לעשות בעבודה ומה כן כדאי לעשות

לחץ בעבודה -אישה מקבל עיסוי

האם להחמיא לעובדת שלי נחשב להטרדה מינית? האם הבעת כוונות רומנטיות כלפי קולגה במקום העבודה, הוא איסור לגיטימי? האם שוטטות באתרי היכרויות, (שלעתים גולשים לאתרי היכרויות למטרות יחסים מזדמנים), עלולים לייצר סביבת עבודה עוינת?

האחריות היא עליכם, המעסיקים

הקושי הרב לענות על השאלות הללו, הוא קושי שאינו פוסח גם על המערכת המשפטית. מעסיקים רבים נתקלים בתלונות של עובדות ועובדים על סביבת עבודה עוינת, ובימים אלה, היכן שלא נסתכל, נוכל לשמוע סביבנו שיחות ודיונים בסוגיה הבוערת והנפיצה – הטרדות מיניות במקום העבודה. כיום, מבחינה משפטית, מעסיקים נושאים באחריות המלאה גם למניעת הטרדות מיניות ויצירת סביבת עבודה בטוחה במקום אותו הם מנהלים, וגם לטיפול בתלונות, אם וכאשר הן מגיעות אל המעסיק. יצירת סביבת עבודה בטוחה, נעימה, מקצועית וקורקטית – עבור גברים ונשים כאחד, מציבה אתגר חדש בפני מעסיקים בכלל המגזרים. ההבדלים הרבים בהשקפות העולם של מעסיקים (ילידי דורות שונים, בעלי תרבויות שונות וערכים שונים) מהווים אתגר עבור מנסחי ההגדרות ומחוקקי החוקים, לגבי מהי סביבה עוינת ומה נחשב להטרדה מינית. משפט רווח ונפוץ, בעת הגדרת – הטרדה מינית – אומר כך: אם לא תרצה שיאמרו או יעשו זאת, לביתך אמך או אשתך – זו הטרדה. אך הצרה היא שמטרידים מיניים לא תופסים את עצמם ככאלה, התנהגותם כלפי הזולת היא הרגל או עניין של מה בכך ובמילותיהם ופעולתם אין מחשבת תחילה.

אז איך אתה, כמעסיק, יכול לפעול למען מניעתן של הטרדות מיניות וליצור סביבת עבודה בטוחה ונעימה עבור עובדיך?

דוגמא אישית. כל מנהל הוא מנהיג. עובדיך יושפעו ויפעלו על פי אמות המידה על פיהן אתה נוהג, והרוח שבה אתה מאמין. מנהל שיתייחס למזכירתו באופן מזלזל, יתלוצץ על יכולותיה מאחורי גבה או לא ינהג בה בכבוד, מיד מעביר מסר לעובדים שלו שכך נוהגים אצלנו. מנהל שבא לעבודה על אופניים לעומת זאת, משדר לעובדיו צניעות או עממיות, לצד ערכים של ספורטיביות ואקולוגיות. במקרה של דוגמא אישית המעשים ולא הדיבורים נחשבים. אם מנהל יעודד את עובדיו לנהל אורח חיים בריא, אך יצא כל שעה למרפסת לעשן, זה לא יעבוד.

מותר להגיד שאסור. מדיניות ארגונית כתובה וברורה, מעין תקנון של עשה ואל תעשה, היא צעד הכרחי. בפרט לאור הקשיים המשפטיים והקושי להוכיח ולהדגים מונח מופשט כמו סביבת עבודה עוינת. יש להיות ברורים ולנסח עשה ואל תעשה ברורים. ישנם ארגונים שמחתימים עובדים חדשים על האמנה למניעת הטרדות מיניות, ועל מסמך המנסח כללי יסוד, על פיהם מחויבים לנהוג עובדים המצטרפים לחברה. אסור לגלוש באתרים פורנוגרפיים. אין לספר בדיחות בעלות אופי מיני. אין לנצל את עמדת הכוח שלך על מנת לפנות בבקשות אישיות לכפופים לך וכו'… סביבת עבודה עוינת, לא בהכרח קשורה להיבט המיני. ערכים כמו כבוד לאדם. כבוד לזולת. כבוד לבריאות העובדים ועוד, משקפים את אופי מנהיגותם של מובילי הארגון.

בואו נדבר על זה. ישנן חברות הדרכה וארגוני נשים המעבירים פעילות למניעת הטרדות מיניות בארגונים. לעתים אפילו בהתנדבות. לשים את הבעיה על השולחן היא דוגמא לאומץ של מנהל, ודרך נוספת להציב גבול. כאן מונעים התנהגות שאינה הולמת. הפעילות מועברת בגובה העיניים. הדרכות אלה הן מקצועיות, מתאימות לימי גיבוש ארגוני, ואין מדובר כאן  בשוטרת המקריאה את חוקי המדינה ומפחידה את המשתתפים בעונשים הצפויים להם בחוק. זו יכולה להיות פעילות חברתית מגבשת, ואין צורך לחשוש ממנה. אך אל תסתפק בפעילות חד פעמית. חינוך הוא תהליך ממושך ועקביות היא המפתח להצלחתו. הכנס לשיח השוטף, (בתחילת ישיבות צוות לדוגמא) את הדיון בנושאים הבוערים המתייחסים למקום עבודה בטוח, למניעת אפליה וגזענות, לכבוד לזולת ונצל את עמדת המנהיגות שלך על מנת לחנך.

אפשר גישה והיה זמין. בוס ששומר על דיסטנס, לא אומר בוקר טוב, אחד כזה שעובדיו משקשקים כשהוא עובר במסדרון  – הוא בוס של העולם הישן. עובד במצוקה, שכבר אזר  את האומץ להתלונן, יתקשה לפנות לאישיות ניהולית בלתי נגישה. אם אינך הטיפוס הידידותי, ואתה מודע לחשש ממך בקרב עובדיך – מנה מנהלת משאבי אנוש, או אישיות מפתח אחרת שתהווה כתובת לפניות על הטרדות מיניות. כשלא עלינו – והתלונה הראשונה תוגש, עליך לטפל בה מיד, ברצינות ומקצועיות, וללא היסוס או השתהות. התעלמות מתלונה או זלזול בה, תגרום לאובדן אמון גורף בקרב כלל העובדים. אובדן אמון שישפיע על העתיד, ויגלוש לפרמטרים אחרים של אי שביעות רצון בחברה. שמירה על תקשורת לא פורמלית ושיחות מסדרון עם עובדיך, יעניקו לך רווח עצום לא רק מבחינת ההתחברות אל השטח. בקלות ובבהירות תלמד על הארגון שלך , דברים שלא העלית בדעתך.

השקע בסביבה הפיזית.  מקום עבודה נאה ואסתטי, מעניק תחושת שייכות לעובדיו,  גאוות יחידה ורצון לבלות בנעימים בשעות העבודה הארוכות. שים לב לפרטים הקטנים בסביבה הפיזית, וודא כי אין תמונות, כרזות או מסרים פוגעניים, גם כלפי נשים, גם כלפי מיעוטים או אוכלוסיות שונות, וגלה רגישות כלפי כולם.  הקדש מחשבה לתקשורת הסביבתית ולמה משדר מקום העבודה.
זכור כי אתה, המנהל, נושא באחריות החברתית, הניהולית וגם המשפטית, למניעה וטיפול בנגע ההטרדות.

בואו נתחיל לעבוד!