אלה השאלות הכי מעצבנות בראיונות עבודה

מעצבן

מרגיש מוכן לראיון העבודה?

מתייעץ עם חברים שעשו את זה. עושה תחקיר ומברר כל מה שאפשר לדעת על החברה, על  האיש שיראיין אותי, נכנס לו לפרופיל ומנסה לפצח אותו לפי התמונות שלו מהסקי האחרון. קורא את כל הרשימות שמתחילות ב-10 דברים ( 10 דברים שאסור לעשות בראיון עבודה, 10 דברים שישיגו לך את עבודת חלומותיך). חושב על הכול: מתכנן את כל הפרטים, מה אלבש לבוקר הגורלי, איפה אחנה, מתי אצא מהבית כדי לא להיתקע בפקקים. מזכיר לעצמי להיכנס לחדר ברגל ימין ולא לשכוח – חיוך, חיוך מבטיח ראיון עבודה מוצלח.

מרגיש מוכן!

באמת הכול הולך חלק. אפילו זכרת את לחיצת היד המומלצת, לא חזקה מידי ולא רופסת, תקיפה אך חמה, אבל אז הן מופיעות שם בחדר, בלי אזהרה, פשוט כך – השאלות המעצבנות. אלה שמראיינים ומעסיקים לא מוותרים עליהן, וחושבים שדווקא כך, הם יצליחו ללכוד בך את מה שאתה מסתיר.

ספר לי על החיסרון הכי גדול שלך

חברך הטוב המליץ לך להגיד שאתה עקשן, אבל זו התכונה הצפויה ששולפים כל המועמדים, ואם עקשן, אז לא מקורי, ומה עוד תוכל לומר על עצמך כשאתה מתבקש לחשוף את חולשותיך? לא מתפשר, מעדיף לראות את התמונה השלמה על חשבון הפרטים הקטנים, נחוש ודעתן – כל אלה ועוד יכולות להיות תשובות אפשריות. מה שחשוב לזכור: המטרה היא לעבור את השאלה הזאת בשלום. תמיד לסייג את החולשה עם הקשר חיובי. זה השלב שבו היעד הוא לא לעשות רושם חיובי אלא פשוט לא לעשות רושם שלילי. אבל… אם צלחת את השאלה הממולכדת הזו, תבוא הבאה אחריה:

מאחד עד עשר – כמה אתה רוצה את התפקיד

אם עשר – אתה יוצא מתלהב. אם תשע- אתה לא מספיק מתלהב. אם שמונה אז יש לך הצעות אחרות, ואם שבע- אנחנו לא רוצים אותך. אולי שווה לשבור את הסולם המספרי ולהגיד רוצה מאוד, ולחייך. תמיד לחייך. תהיה בטוח שבאמצע החיוך, תבוא עוד שאלה שמבקשת לברר מי אתה.

מה תכניותיך לחמש שנים הקרובות?

רוב הסיכויים שהמעסיק הבא שלך לא שואל זאת כדי לדעת אם אתה פנוי לקידום בעוד שנה וחצי, או אם יש לך סוף שבוע ארוך להצטרף אליו לחופשת סקי, מתנת החברה לעובדים המצטיינים של החודש. המעסיק רוצה להבין את תהליך החשיבה האסטרטגי שלך. האם אתה "מתכנן ארוך טווח" או "זורם עם הרגע?" בכל מקרה חשוב שתהייה לך תשובה מוכנה,ולא משנה מה היא תהייה, העיקר להשיב בביטחון, לא בהתנצלות. זכרו שאין תשובה נכונה. בראיון עבודה אנו נבחנים ביכולת ההתמודדות שלנו עם שאלות בלתי צפויות, בכושר אלתור, ביצירתיות ובאישיות שלנו שתצא לאור כשאנחנו מתמודדים עם מצבי לחץ.

אז מגיעה שאלה שדווקא התכוננת אליה היטב:

למה מכל המועמדים דווקא אתה מתאים?

שיננת מול המראה את כל מעלותיך, איזנת עם מעט מהצניעות המחייבת. ניסחת את התשובה כדי שתצא מודע לכישוריך אך לא שחצן, אבל ברגע האמת – קשה לך להרים לעצמך! אתה מרגיש אשם לספר לאיש היושב מולך שאתה יודע טוב מכולם להבחין בין עיקר לטפל, שאתה הוא מלך הבדיחות של המשרד, שביכולתו לייצר סביבת עבודה נעימה ורוח צוות, שאתה ורק אתה תצליח להרים את הישגי החברה ולהוביל אותה לשינוי האמתי. אז תזכרו: בראיון עבודה צריך להוריד קצת את מינון הצניעות ולהעלות את רף הביטחון העצמי. תכינו את 3 הדברים שאתם מביאים לשולחן, תמיד דברים שיש לכם קבלות עליהם כדי שאם תישאלו איך זה בא לידי ביטוי, תוכלו לתת דוגמא מהעבר.

ואז מגיעה השאלה המעצבנת מכולן. זו שצריך להוציא אותה מהחוק:

אם היית חיה, איזו חיה היית?

אתה מתלבט בין האמת, שאתה בעצם ציפור או פרפר, או להגיד מה שהמראיין רוצה לשמוע, (דג- אם אתה מועמד למשרה סודית, כריש אם אתה מועמד למשרת מכירות) או לענות את התשובה שקשה ליפול אתה – דולפין. בכל מקרה, אם צלחת את השאלות המעצבנות בהצלחה, אם אתה דולפין, ואם הוספת מעט יצירתיות לסיטואציה, מהולה בהומור מתון, יתכן כי המעסיק הפוטנציאלי יגלה שאפשר לנסות להתחיל דרך חדשה יחד.

בואו נתחיל לעבוד!