הוסמכתי כעו"ד! מה עכשיו?

תמונה של אקדמאיים בטקס סיום תואר

אז צלחתם את לימודי המשפטים המפרכים, נתתם בראש בהתמחות, ירקתם דם בלימודים למבחני הלשכה, ולאחרונה זכיתם בגלימה הנכספת – מזל טוב, אתם עורכי דין!

אז מה עושים עכשיו? איפה מתחילים לבנות את הקריירה, לאן ולמי פונים? איך יודעים באיזה אופציה לבחור?

מגזר פרטי או ציבורי, להשתלב במשרד או לעבוד כעצמאי/ת, פירמה גדולה או משרד בוטיק?

בדיוק בשביל זה הכנו לכם את המדריך לעו"ד המתחיל/ה שיעזור לכם למפות את היתרונות והחסרונות בכל אחת מהחלופות לעיל.

 

אז יאללה, בואו נתחיל עם חלק א' – 

עבודה בפירמה גדולה ומובילה או במשרד קטן / בוטיק?

עבודה בפירמה גדולה ומובילה

יתרונות: העבודה בפירמות הגדולות מאפשרת חשיפה וצבירת ניסיון בעבודה עם החברות הגדולות והמובילות בשוק, לרבות תאגידי ענק בינלאומיים בעלי אינטרסים כלכליים כאלה ואחרים בישראל. מה גם שצבירת ניסיון בפרימה מובילה וקבלת המלצה משותף בכיר בעל מוניטין עולמי בתחומו אף פעם לא מזיקים לרזומה, במיוחד למי מכם ששוקלים להמשיך לתארים מתקדים במוסדות הלימוד המובילים בחו"ל. יתרון נוסף שמציעות הפירמות המובילות הוא אפיקי פיתוח וורסטיליים לעורכי הדין שלהן, בשל ריבוי המחלקות ותחומי העיסוק המקצועיים שמרוכזים בכל אחת מהפירמות, שהיום שואפות להיות "one stop shop" עבור לקוחותיהן, במובן של היכולת לספק ייעוץ וליווי משפטי מקיף ונרחב, בכל הסוגיות המשפטיות איתן מתמודדים תאגידים וחברות גדולות. חשוב לציין שהמעבר בין תחומים מקצועיים שונים בענף המשפט הוא מורכב מאוד, לעיתים עד כדי בלתי-אפשרי, אך אין ספק שעו"ד שהוכיח/ה את עצמו/ה בתוך הפרימה בתחום מסוים, יגדילו משמעותית את הסיכוי שלהם לקבל הזדמנות מקצועית לבצע מעבר לתחום אחר בתוך אותה פירמה.

חסרונות: ראשית, הגודל מהווה לעיתים חיסרון, במיוחד בהיבטים של הדינמיקה החברתית ואופי העבודה ברמה היום-יומית. זה כמובן משתנה בין משרדים שונים ומחלקות שונות בתוך אותו משרד, אך עורכי דין רבים שעובדים או עבדו בפירמות הגדולות מספרים על חוויות דומות של תחושה שבשנים הראשונות במשרד מרגישים כ'בורג' קטן מאוד במערכת ענקית, לעיתים צריך לשלם 'מחיר' של תקופה ממושכת של עבודה שחורה וטכנית, ליווי הליכים ותיקים קטנים וזוטרים שאינם מאתגרים מקצועית, עד לצבירת המוניטין המקצועי הנדרש לעיסוק בסוגיות ותיקים מורכבים ומאתגרים יותר. חיסרון נוסף שמאפיין את העבודה במרבית הפירמות המובילות הוא עומס עבודה חריג לצד יעדים לא סבירים של שעות חיוב חודשיות שכל עו"ד בפירמה מחוייב בהן. רבים מעורכי הדין הצעירים בפירמות מעידים על הצורך לעבוד בהיקף שעות לא הגיוני (שיכול להגיע עד לכדי 200% משרה), כולל עבודה בסופי שבוע, והכל רק כדי לעמוד בסטנדרטים וביעדים המקצועיים שמצבים להם, כל זאת כאשר 'רוח המפקד' היא שמצופה מהם להישאר במשרד עד השעות הקטנות של הלילה, ולהיות זמינים לעבודה סביב השעון.

בשורה התחתונה: אם אתם חולמים להיות הארווי ספקטור או מעדיפים לצבור ניסיון בפירמה גדולה בשל כל היתרונות הנלווים, ועבודה אינטנסיבית לא מרתיעה אתכם – זה המקום בשבילכם!

עבודה במשרד בינוני / קטן / בוטיק

יתרונות: הגודל של המשרד מאפשר היכרות מעמיקה בין כל עורכי הדין במשרד, גם ברמה האישית וגם ברמה המקצועית. הדבר מאפשר גם דינמיקה חברתית נינוחה ו"משפחתית" יותר, וגם מעודד שיח והיוועצות מקצועית בין עורכי הדין שעוסקים בתחומים שונים במשרד, לרבות עורכי הדין הצעירים, שלרוב יותר קל להם להשמיע את עמדתם ולבוא לידי ביטוי בתצורת עבודה זו. בנוסף, מגבלות כוח האדם יכולות להוות יתרון בהיבט המקצועי כאשר המשרד נדרש ללוות לקוח גדול או תיק מורכב במיוחד, ובמצב כזה עורכי הדין הצעירים יכולים למצוא את עצמם נדרשים לסייע בליווי של סוגיות ותיקים מתחומים שונים לחלוטין מהעיסוק היום-יומי שלהם, דבר שמסייע להרחיב את היריעה המקצועית ולצבור ניסיון משפטי משמעותי בתחומים רבים. זאת לעומת הפירמות הגדולות, בהן לרוב כל מחלקה מתנהלת כיחידה אורגנית נפרדת, ואין כמעט עירוב או עירבוב בין עורכי הדין של המחלקות השונות, במיוחד כאשר עסקינן בעורכי הדין הצעירים במשרד.

חסרונות: ראשית, ישנו בד"כ פער ניכר מבחינת השכר והתנאים המוצעים במשרדים הקטנים והמשפחתיים יותר, ביחס לפירמות הגדולות. חשוב לציין שמדובר בהכללה, וישנם מספר משרדי בוטיק שמציעים תנאים מצויינים שלא נופלים מהפירמות הגדולות, אך ברוב המקרים ישנם פערים שבאים לידי ביטוי גם בשכר והתנאים הנלווים הקבועים (קרן השתלמות מהיום הראשון בעבודה, תשלום על חניה קבועה סמוך למשרד, מימון ארוחות וכו'), וגם בתנאים והטבות נוספות, שבראייה שנתית שווים לא מעט כסף – החל מבונוסים שנתיים משמעותיים; דרך ימי ופעילויות גיבוש מושקעים מאוד, שמגיעים עד כדי הפקות יוקרתיות לעורכי הדין ובני/בנות זוגם; ועד חופשות וטיולים מושקעים לעובדים בארץ ובחו"ל, הכוללים שלל פינוקים ומתנות.

לעבודה במשרדים קטנים יכולים להיות חסרונות גם בהיבט המקצועי – ראשית, משרדים קטנים נוטים לעסוק במגוון מצומצם של תחומים משפטיים, ולעיתים אפילו בתחום אחד בלבד. לכן העבודה במשדרים האלה עלולה לקבע אתכם בנישה מקצועית מסוימת, שככל שתצברו בה יותר ניסיון – כך יהיה לכם קשה יותר להתפתח לתחומי משפט אחרים, במידה ותרצו לעשות כן בעתיד. בנוסף, משרדים קטנים הנחשבים פחות מוכרים בעולם המשפט והעסקים, כך שהשם של המשרד בקו"ח שלכם, וככל הנראה גם השמות של הלקוחות שתלוו במשרדים האלה – לא בהכרח יהוו יתרון משמעותי בקורות החיים שלכם, אם וכאשר תרצו לעבור למשרדים או תחומים אחרים.

בשורה התחתונה: אידיאלי לעורכי דין שסגורים על הכיוון המקצועי שלהם, ומעדיפים להשתקע, להתקדם ולהתפתח מקצועית באותו משרד לטווח ארוך, באווירה נינוחה יחסית, ושעות עבודה נורמליות.

 

על היתרונות והחסרונות בעבודה במגזר הציבורי וכעו"ד עצמאיים תוכלו לקרוא בחלק ב' של המדריך שלנו – כאן

ואם בינתיים יש לכם שאלות נוספות, או שאתם רוצים להתייעץ בנוגע לבניית הקריירה המשפטית הנכונה שלכם – אנחנו עומדים לרשותכם במייל: law@jobit.co.il לכל שאלה.

בהצלחה!

בואו נתחיל לעבוד!