המדריך לבחירת ההתמחות הנכונה במשפטים – מסטודנט/ית לעו"ד

תמונה של חוזה עבודה

בתחילת השנה השלישית ללימודי משפטים מגיע הרגע המכונן של הגשת המועמדויות למקומות ההתמחות. אפשר לראות בזה החלטה דרמטית שתשפיע על כל המסלול המקצועי של המשך חייכם, ואפשר לקחת את זה בקלות, לזרום עם החברים לספסל הלימודים, ופשוט להגיש מועמדות לאיפה שרוב החברים מגישים.

דרך המלך היא איפשהו באמצע בין שתי הגישו הנ"ל.

אז איך מחליטים לאיזה משרות התמחות להתמיין? מה נחשב למקום טוב להתמחות בו בדרך לגלימה הנכספת? מגזר פרטי או ציבורי, משרד גדול או קטן, התמחות בפול או הצמדה למאמן?

כל-כך הרבה שאלות ומרכיבים שמשפיעים על תהליך קבלת ההחלטות בדרך לצעד המשמעותי הראשון בקריירה המשפטית המפוארת שאתם מתכננים לעצמכם. אז מאיפה בכלל מתחילים?

בדיוק בשביל זה הכנו לכם את המדריך שיעשה לכם סדר, ויעזור לכם להיערך כמו שצריך לתהליך בחירת ההתמחות:

1. הבחירות של החברים שלכם הן לא שיקול רלוונטי! אנחנו יודעים שבמהלך לימודי המשפטים פגשתם חברים בנפש, שותפים למסע של שינון חוקים, סיכום פסקי דין, הכנת עבודות ולימוד למבחנים. זה טוב ויפה ליום שתצטרכו לבחור שושבינים לחתונה, אבל זה לא רלוונטי לבחירת מקום ההתמחות. אתם אנשים שונים, עם אופי שונה, ולכן לא בהכרח מתאימה לכם אותה ההתמחות. וחוץ מזה, כשתרצו יום אחד להקים את המשרד המשותף שאתם מתכננים להקים עם החברים הטובים, יהיה הרבה יותר יעיל אם כל אחד מכם יגיע עם מומחיות בתחום משפטי אחר, לא?

2. תבחרו תחום משפטי שמעניין אתכם לעבוד בו – ההתמחות אומנם לא תחרוץ את גורלכם המשפטי באופן בלתי הפיך, אבל היא בהחלט תהווה אבן דרך משמעותית בקביעת המסלול המקצועי שלכם להמשך הדרך. לכן רצוי לבצע אותה בתחום המשפטי שהכי סביר שיעניין אתכם לפתח בו קריירה, אפילו אם מדובר בתחום "לא סקסי" מבחינת יוקרת הקורס שלו שלקחתם בפקולטה, או שהוא בכיוון אחר לגמרי מהתחומים שכל החברים שלכם מתעניינים בהם. זה נכון גם לגבי מי שלא בטוח שהוא בכלל רוצה לעסוק בעריכת דין – תלכו להתמחות בתחום שהכי מעניין אתכם, ואם בסוף ההתמחות בכל זאת לא תמצאו עניין בעשייה המשפטית, תוכלו לראות בזה חיזוק לנטייה שלכם לבחור במסלול מקצועי אחר.

3. לימודים של תחום מסוים במסגרת קורס באקדמיה לא מהווים מדד לעבודה באותו תחום – העובדה שהיה לכם ממש מעניין ללמוד קורס מסוים היא אומנם התחלה טובה למסע החיפוש העצמי אחר התחום המשפטי שמתאים לכם, אבל ההחלטה לא יכולה להתבסס רק על ההנאה ששאבתם מהלימוד של התחום באקדמיה. העבודה בפרקטיקה שונה בתכלית מהלימודים האקדמיים, וברוב המכריע של התחומים המשפטיים עורכי הדין לא נדרשים לשבת כל היום ולנתח פסקי דין והלכות תקדימיות של העליון, וליישם אותן על מקרים שמתרחשים במציאות. לכן חשוב מאוד לשוחח עם עורכי דין שעובדים בתחומים שמעניינים אתכם. רצוי לעשות מאמץ כדי להיפגש או לשוחח טלפונית עם כמה עורכי דין בתחום שמעניין אתכם, בעלי וותק שונה, ולהתרשם מאופי העבודה שלהם ביום יום.

אפשר להגיע לעורכי הדין באמצעות קשרים אישיים (לא להתבייש, זאת בקשה לגיטימית לחלוטין לשוחח עם עורך דין על אופי העבודה שלו במסגרת תהליך בחירת ההתמחות, ורוב עורכי הדין ישמחו לדבר אתכם). דרך נוספת לייצר חיבורים היא באמצעות קבוצות פייסבוק ייעודיות של מתמחים ועורכי דין המהוות פלטפורמה נוחה ליצירת שיח וחיבורים בתוך התחום המשפטי, זה נכון גם לגביי קבוצות של בוגרי המוסד האקדמי שאתם לומדים בו. אופציה נוספת היא להיעזר במרכז לפיתוח קריירה שקיים היום כמעט בכל הפקולטות למשפטים במוסדות הלימוד השונים בארץ, הם בוודאי ישמחו לסייע לכם ביצירת החיבור המיוחל.

אחרי שאספתם את המידע מכמה שיותר מקורות, תנסו לדמיין את עצמכם במקום המתמחים ועורכי הדין ששוחחתם איתם, עדיין נשמע לכם מרתק? מעולה! זה כנראה אחלה כיוון לחפש בו התמחות.

4. תשאלו את עצמכם מה אופי העבודה שמתאים לכם – תחומים משפטיים שונים דורשים בעולם הפרקטי אופי עבודה שונה לחלוטין. יש תחומים משפטיים שמחייבם המון עבודת ליטיגציה, ויש כאלה שעורכי הדין שעובדים בהם לא ראו בית משפט פעם אחת לאורך כל הקריירה שלהם. יש תחומים שמצריכים המון עבודה מול רשויות המדינה, ויש כאלה שדורשים יכולות ניהול מו"מ, ניסוח חוזים והתנהלות מול עורכי דין אחרים, מחוץ לכותלי בית המשפט. יש תחומים שמצריכים העמקה משפטית משמעותית בסוגיות כבדות משקל על בסיס יומי, ויש תחומים שאופי העבודה בהם הינו דינאמי ודורש יכולות מיקוח ובניית טיעונים מורכבים בעל-פה בזמן אמת, כמעט ללא הכנה. תשאלו את עצמכם מה אופי העבודה שהכי מתאים לכם, זה יכול להשפיע משמעותית על בחירות התחום שבו תרצו להתמחות ולעבוד כעורכי דין.

5. ולסיום, העצה הכי חשובה – אל תתפזרו. אם ביצעתם את כל השלבים המצוינים לעיל, קיבלתם החלטה מושכלת לגבי התחום ואופי העבודה שמתאימים לכם, והגשתם מועמדות למשרות הרלוונטיות בהתאם – אתם כבר בעמדת יתרון. אתם מגיעים לראיונות מוכנים יותר ומפוקסים משמעותית מרוב המתחרים שלכם על אותן המשרות. עדיף להיערך כראוי לכמות סבירה של ראיונות באותו התחום ואופי עבודה, מאשר להתפזר לעשרות ראיונות במקומות ותחומים שונים, מה שיוביל ככל הנראה להתנהלות פחות טובה שלכם בראיונות עצמם, ויקטין משמעותית את הסיכויים שתתקבלו למשרות. עדיף להיות ממוקדים ולתת את ה-100% בכל ראיון, מאשר לגשת להמון ראיונות ולהותיר בכולם רושם בינוני במקרה הטוב.

זהו, עכשיו כל מה שנשאר זה לתפור חליפה Smiley Face icon

ואם אחרי שביצעתם את כל השלבים, אתם מרגישים שאתם זקוקים לסיוע נוסף, הכוונה מקצועית, שיפוץ קו"ח, או סתם אוזן קשבת בנוגע למסע האישי שלכם בדרך לגלימה – אנחנו עומדים לרשותכם לכל שאלה ב: law@jobit.co.il

בהצלחה!

בואו נתחיל לעבוד!