חלק ב' של המדריך לעו"ד המתחיל

תמונה של דלתות סגורות

אז אחרי שסקרנו את ההבדלים, היתרונות והחסרונות של פירמות גדולות מול משרדי בוטיק ומשרדים קטנים, הגיע הזמן להתעמק באפשרויות שעומדות בפני עורכי הדין שלא מעוניינים להשתלב במשרד פרטי.

עבודה במגזר הציבורי

יתרונות: ראשית, חשוב להדגיש שהעבודה המשפטית במגזר הציבורי כוללת מגוון רחב של סוגי משרות – החל ממשרות ליטיגציה בפרקליטות המדינה וביחידות התביעה במשרדי הממשלה השונים, דרך משרות ייעוץ משפטי בכל משרדי הממשלה והרשויות הציבוריות, ועד משרות שעוסקות בתהליכי חקיקה, רגולציה ומחקר משפטיים. אופי העבודה משתנה לחלוטין בין המשרות השונות, וכמעט כל משפטן/ית יכולים למצוא במגזר הציבורי את הנישה המקצועית שמתאימה להם. הגיוון הזה מהווה יתרון במיוחד בראייה עתידית, של קריירה במגזר הציבורי, שכן המעבר בין המשרות המשפטיות ביחידות השונות פשוט יחסית לאנשים מתוך המערכת ביחס לעורכי דין מהמגזר הפרטי שרוצים להתמיין למשרות הללו, ולעיתים אפילו מוגדרת עדיפות מפורשת לעובדי הציבור במיון למשרות במגזר הציבורי (באמצעות מכרזים פנימיים שנפתחים בהתחלה רק לעובדי ציבור, או באמצעות הצבת קריטריונים ייחודיים שמייצרים עדיפות מעשית לעובדי הציבור).

יתרון משמעותי, אם לא המשמעותי ביותר בעבודה במגזר הציבורי הוא הערך המוסף הערכי – ישנם עורכי דין רבים שמעדיפים לעבוד בשם האינטרס הציבורי והמדינה, ולא בשם אינטרס של לקוח פרטי ספציפי, כאשר לרוב מדובר באינטרס כלכלי. כנגזרת מכך, עובדי הציבור לא נמדדים במונחים של שעות חיוב ללקוחות או כמות ההכנסות שהם מכניסים למקום העבודה (על אף שחלק מהמשרות המשפטיות במגזר הציבורי עוסקות בשמירה על הקופה הציבורית והשבת כספים לקופת המדינה), ולכן מערכת התמריצים והלחצים שמופעלים על עובדי הציבור היא שונה בתכלית. יחד עם זאת, חשוב לציין שבשנים האחרונות גם במגזר הציבורי העובדים נמדדים על בסיס יעדים כמותיים שמותאמים לאופי וסוג העבודה שהם מבצעים.

חסרונות: על אף היציבות המובטחת במגזר הציבורי מבחינת עבודה שמובטחת לרוב לטווח הארוך, חשוב להדגיש את הצד השני של אותו המטבע – שהיציבות הזאת יכולה להוות גם חיסרון, במיוחד עבור העובדים המוכשרים יותר מהממוצע. יציבות העבודה והתנאים הנוחים במגזר הציבורי (מבחינת הקפדה דווקנית על שמירת זכויות העובדים, שעות עבודה נוחות יחסית ותנאים משופרים כתוצאה מהסכמים קיבוציים רבים שנחתמו לאורך השנים), מובילה לכך שעובדים במגזר הציבורי נוטים "להיצמד לכיסא" ולהחזיק במשרות לאורך שנים, כל עוד הדבר מתאפשר. כתוצאה מכך, ביחידות רבות במגזרת הציבורי תחלופת העובדים היא מועטה יחסית, ולכן אופציות לקידום נפתחות לעיתים רחוקות מאוד. יחד עם זאת, גם כאשר נפתחות משרות ניהוליות או בכירות, לרוב נקבעים להן פרמטרים המייצרים יתרון מובנה לבעלי ותק במגזר הציבורי, כך שעובדים מוכשרים וצעירים, שעקרונית ראויים לקידום, במקרים רבים נדחקים הצידה ונאלצים להמתין "לתור" שלהם.

בנוסף, על אף שהתנאים במגזר הציבורי בהחלט הוגנים, וסקרים שנערכו בשנים האחרונות מראים שעורכי דין במגזר הציבורי מרוויחים קצת יותר מהשכר החציוני של עורכי דין במגזר הפרטי (שנע בין שכר מינימום עבור עורכי דין רבים ועד שכר גבוה מאוד בפירמות המובילות ומשרדי הבוטיק), משפטנים במגזר הציבורי לא יוכלו לעולם לשאוף להגיע לשכר שאליו מגיעים עורכי הדין המוכשרים בפירמות המובילות ומשרדי הבוטיק המצליחים, וכמובן שמסלול השותפות הנחשק אינו רלוונטי לעובדים במגזר הציבורי. לכל זאת יש להוסיף את התנאים, הבונוסים והפינוקים הנלווים שקיימים במשרדים המצליחים במשרד הפרטי, שלא נופלים היום מחברות ההיי-טק המובילות בשוק – תנאים שעובדים מדינה יכולים רק לחלום עליהם.

בשורה התחתונה: מתאים לעורכי הדין שמחפשים יציבות, עבודה בשעות נוחות שמאפשרת לשלב עבודה עם חיי משפחה ותחביבים, גם במחיר של התפשרות על תנאים פחות מפנקים.

 

עבודה כעו"ד עצמאי

יתרונות: עבודה כעצמאיים מאפשרת גמישות וחופש שאין שני לה בשום מקום עבודה אחר. אתם בוחרים את הלקוחות, את התיקים, את שעות העבודה וככל שתתרחבו – את העובדים שלכם. בקיצור – אתם אדונים לעצמכם! יתרון משמעותי נוסף הוא שבתור עצמאיים אתם יכולים להרוויח יותר מתוך שכר הטרחה המשולם לכם, באמצעות ניהול כלכלי נכון – שכן פחות גורמים "גוזרים עליכם קופון" בדרך, והתשלום נעשה למעשה באופן ישיר לחשבון שלכם, ללא מתווכים.

חשוב להדגיש שעבודה כעו"ד עצמאי מתאימה במיוחד לתחומי משפט ספציפיים, שמאופיינים בתיקים פחות "כבדים" מבחינת ההיקף שלהם. כך לדוגמא, התחום של מיזוגים ורכישות פחות מתאים לעורכי דין עצמאיים, שכן מדובר לרוב בעסקאות גדולות ומורכבות שמצריכות ליווי של צוות משפטי שלם, ולכן סביר יותר שלקוחות שמחפשים ייעוץ בתחום הזה ייפנו למשרדים גדולים ומוכרים הידועים כבעלי מומחיות בתחום. לעומת זאת, תחום הליטיגציה הפלילית או ליטיגציה בתחום של דיני משפחה בהחלט יכול להתאים לעורכי דין עצמאיים, שכן העבודה היא דינאמית מאוד, רוב התיקים אינם בעלי מורכבות והיקף חומר המצריכים צוות משפטי נרחב, ועו"ד חדים ומוכשרים יכולים לבנות לעצמם מוניטין מקצועי בתקופה קצרה יחסית, שכן ההליכים לרוב לא נמשכים לאורך זמן (במיוחד ביחס להליכים אזרחיים סבוכים בעולמות המסחריים לדוגמא).

חסרונות: ראשית, בתור עצמאיים לא מספיק שתהיו עו"ד הכי תותחים שיש, אתם צריכים גם לשווק את עצמכם, ולבנות לעצמכם שם ומוניטין על מנת להביא לקוחות, וזאת משימה מאוד לא פשוטה, שלרוב כרוכה בהוצאות רבות שעצמאיים לא תמיד לוקחים בחשבון בתחילת הדרך. מה גם, שלא כל עורכי הדין ניחנו ביכולות שיווק עצמי מפותחות, וכך נוצרים מצבים שגם עורכי דין מצוינים ברמה המקצועית מתקשים לגייס לקוחות, בשל הקושי בהיבט השיווקי.

מעבר להיבט השיווקי, העבודה כעצמאי מצריכה עיסוק בעניינים רבים שצורכים הרבה זמן ומשאבים, שעורכי דין במשרדים או במגזר הציבורי לרוב לא נדרשים להתעסק איתם – שכירת משרדים, על כל הכרוך בכך מבחינת ציוד, חשבונות, רישיונות למערכות ממוחשבות שונות וכו'. בנוסף, ישנו העיסוק מול הרשויות בהיבטים של מיסים, ביטוח לאומי, ודיווחים שונים המתחייבים על פי חוק. עניין נוסף הוא שהיכולת שלכם להתמודד עם לקוחות מורכבים או תיקים גדולים בתור עצמאיים היא מוגבלת, ולכן, אם פתאום "נוחת" עליכם לקוח עם תיק מרתק ומורכב שאתם לא מוכנים לוותר עליו, הדבר יצריך מכם להתעסק עם גיוס עובדים, יצירת שת"פים עם עורכי דין אחרים וכו'. גם הדברים האלה כרוכים כמובן בלא מעט התעסקות ובירוקרטיה.

שנית, העבודה בתור עצמאיים כרוכה בהמון אי וודאות, זה נכון למעשה לכל בעלי המקצוע שמספקים שירותים באופן עצמאי – ההכנסה לא קבועה, יש חודשים חלשים מאוד ויש חודשים חזקים, ולפחות בתחילת הדרך קשה לצפות את עומס העבודה, ולעיתים לאורך תקופה ארוכה רואים בעיקר הוצאות, כמעט ללא הכנסות. לכן ההחלטה לפתוח בדרך עצמאית צריכה להגיע ממקום מאוד מחושב, ולא מומלץ להיכנס להרפתקה הזאת ללא גב כלכלי שיאפשר לכם מרווח נשימה של מספר חודשים, עד שתצליחו לבנות את עצמכם ולהתאזן כלכלית.

בשורה התחתונה: מתאים לעורכי דין שלא מפחדים מסיכונים, ומאמינים ביכולת שלהם לבנות לעצמם מוניטין שיאפשר גיוס קהל לקוחות קבוע – גם מבחינת השירות המקצועי שהם מאמינים שהם יכולים לספק באופן עצמאי וגם מבחינת היכולת לשווק את עצמם ולבנות את עצמם כ"מותג" בתחום המשפט.

 בהצלחה!

 אנחנו עומדים לרשותכם בכל שאלה בנוגע לבניית הקריירה המשפטית שלכם, ונשמח להתאים לכם את המשרה המשפטית המתאימה מבין שלל המשרות המשפטיות שלנו. לפרטים נוספים, פנו אלינו למייל :  law@jobit.co.il

בואו נתחיל לעבוד!