על X ועל Y הפער הבין דורי במקום העבודה

דור ה Y

בתקופה בה אנו חיים, בני דור ה-X והבאים אחריהם, בני דור המילניום, תופסים את הנתח הגדול ביותר של שוק העבודה. לעתים, תחת קורת גג אחת, נפגשים האיקסים עם המיליניאלז, מפגש שלעתים הוא מפרה ומשלים, אך לעתים עלול להוביל להתנגשות. עמידה על ההבדלים בין שני הדורות, גם בהיבט הפרסונאלי וגם בהקשר ההיסטורי, מסייעת להבין ולגשר על הפערים. אז במה שונים בני דור ה-X מבני דור הY?

קצב קצב קצב

בני דור ה-X נכנסו לעולם העבודה, בתקופה של התקדמות מתונה עד איטית. בני דור ה-Y נולדו לסחרחרת טכנולוגית של עולם המשתנה בקצב בלתי אפשרי. דבר זה נכון לגבי כמות המשרות, (מעט פעם והרבה היום), היבט המשפיע על מידת התחרות ואופייה. ואם התחלנו בקצב, נעבור להבדל הבא-

זמן

אם בני דור ה-X שאפו לאיזון בין חיי העבודה לחיי המשפחה, בני דור ה-Y דורשים אותו. בני הדור הקודם, הורגלו בעבודות של תשע עד חמש וכשהם הלכו הביתה, הם לא לקחו איתם את כל המשרד בתוך הטלפון החכם שטרם נולד. בני דור המילניום דורשים לעבוד בשעות גמישות. הם כופרים ברעיון החתמת הכרטיס, ודורשים להרגיש שהם אחראים על תכנון הזמן שלהם בהתאם למשימות. הם אוהבים לעבוד מהבית, מחוף הים, ועל אף שבני הדור הקודם מעקמים את האף על "שוכני בתי הקפה הללו", הם שוכחים שהמילניליאז, מחוברים וזמינים תמיד.

קידום

כולם רוצים להתקדם בעבודה, אך בעוד בני הדור הקודם ראו בקידום תוצאה של ותק, עבודה קשה וסבלנות, בני דור ה-Y דורשים קידום בשל הישגיהם, הידע שלהם והצלחתם. התירוץ של ותק כמצדיק העלאה בדרגה אינו חל עליהם, שכן מושגי הזמן בכוח העבודה כיום התקצרו פלאים. המילניאלז דורשים קידום כתגמול מידי על הישגיהם, על תרומתם המהירה שכן אין להם סבלנות לחכות והם כבר מסתכלים קדימה לתפקיד הבא.

תפיסת הטכנולוגיה

בני דור ה-X מסתכלים על הטכנולוגיה כדבר הזה שמקל להם על החיים ועוזר לקצר תהליכים. בני דור ה-Y נולדו לתוך הטכנולוגיה, והשימוש בה היא סגנון החיים שלהם, ברירת המחדל, או אם תרצו – הטבע השני שלהם. ההבדלים בגישה ללמידה ורכישה של שינויים מושפעת רבות מפער זה. הקושי של בני דור ה-X ללמוד טכנולוגיות חדשות ניכר על פני בני דור המילניום שלא מרגישים כלל שהם מתחדשים.

מי הבוס?

בני דור ה-X מעריכים את ההיררכיה המסורתית המתקיימת בארגונים. הבוס הוא הבוס, והבוס שמעל הבוס, הוא זה שלא פונים אליו לפני שפנינו אל המנהל הישיר שלנו. יש מנהלים ויש עובדים, יש תרשים ארגוני קונבנציונאלי ובהיר. בני דור ה-Y תופסים את הבוסים שלהם כמנטורים, ומעדיפים להביט בשרשרת הניהולית באופן "היררכי שטוח". הממונים נתפסים כקולגות, וההיררכיה נמדדת בביצועים נקודתיים ובידע נקודתי. בחברות המפתח, כגון גוגל, אמזון ופייסבוק, נהוגה שקיפות ארגונית מקסימלית בה לעובדים הזוטרים ביותר ישנה גישה למנהלי ומייסדי החברה בתדירות קבועה.

משימתיות

אופן ביצוען של משימות משתנה בין שני הדורות. אם לך, כמעסיק, יש משימה שתרצה שתתבצע ללא התערבות שלך, בלי מתן משוב לאורך כל הדרך, תן אותה למר X. הוא מסתדר לבד, הוא לא זקוק לסופרויז'ן, הוא לא חייב משוב מידי והוא יעריך את העצמאות ואת האמון שנתת בו. אם יש לך משימה שדורשת מולטיטאסקינג, (ריבוי משימות) ויש לך את הזמן להשקיע במשוב עקבי ובמנטורינג, תן אותה למר Y. אל תחשוש לתת להם לעבוד יחד במשימות מתאימות לכך, לעתים הפערים וההבדלים עשויים להשלים אחד את השני.

ערכים

ישנם כמובן ערכים המשותפים לבני שני הדורות. כולם רוצים כסף. כולם רוצים קידום. כולם רוצים איזון בין העבודה לחיים האישיים אך בכל זאת ניתן להצביע על כמה הבדלים. לדוגמא, בני דור ה-Xמעריכים הוגנות, הם יודו לבוס שיאפשר להם חופש פעולה במקום העבודה. לבני דור המילניום חשוביםיותר הכיף והגמישות, והם מעריכים פרודוקטיביות.הם רוצים את השורה התחתונה,, את מבחן התוצאה. ההבדל בערכים ובתפיסות העולם,  יכול להיות דווקא משלים. הבדל המאפשר למעסיק ליהנות משני העולמות הדרים יחדיו תחת קורת גג אחת.

נאמנות

בני דור ה-Y לא ינהגו כהוריהם כשזה מגיע לנאמנות למקום העבודה. אם פעם אדם התגאה בותק שלו, או במספר השנים שבהם הוא מחזיק במקום עבודה קבוע, כיום זה לרועץ. בני דור המילניום, יעדיפו לנדוד ולקפץ בין עבודות, ולא כי הם לא נאמנים או כי סבלנותם קצרה. מעבר בין עבודות הוא ביטוי לשאפתנות שלהם, להרחבת הידע והאופקים ולאו דווקא סממן לחוסר יציבות או החלטיות. החלפת מקצוע כיום, לא נתפסת כחיסרון או מאפיין של אדם שלא יודע מה הוא רוצה מעצמו. להפך, אותו אדם נתפס יותר ויותר כאיש אשכולות.

מקומה של העבודה בחיים

בני דור ה-X באים לעבודה על מנת לתת מעצמם. הם רואים במקום עבודתם – מקום עבודה פר אקסלנס. בני דור המילניום, מתייחסים אל מקום העבודה כאל אמצעי בדרך למימוש חלומם. מקום העבודה לא יכול להיות רק מקום עבודה, עליו להיות בראש ובראשונה רשת חברתית, כמו גם מקום שלומדים בו, מקום שמקבלים בו פידבק, ומקום שבו משקיעים בך. אולי הדרך הטובה לתאר את ההבדל בתפיסת מקום העבודה הוא להגיד שבני דור ה-X שואלים את עצמם – מה אוכל לתרום לעבודה,
בעוד בני דור ה-Y רוצים לדעת מה מקום העבודה יתרום להם. שאלה דומה נשאלת גם לגבי תפיסתם את המדינה, את מוסד המשפחה ועוד.

ולסיום, כיצד רואים בני שני הדורות את ניהול הקריירה שלהם?

בני דור ה-X, ישקעו בפיתוח הקריירה שלהם באמצעות למידה נוספת ורכישת תארים אקדמיים תוך כדי ביצוע תפקידם הנוכחי, על חשבון זמנם וכספם. בני דור ה-Y , שמלכתחילה באים אל עבודתם עם ניסיון רב יותר מכל דור שלפניהם, ידרשו את התפתחותם המקצועית ממקום העבודה שלהם. הם ידרשו הזדמנויות ואפשרויות במסגרת העבודה, או שיעברו הלאה למקום הבא שיציע להם את מה שהם דורשים.
לסיכום, לעתים נדמים ההבדלים הדוריים כתהום עמוקה, אך בעזרת הגישה הנכונה, הידע והמודעות להבדלים – ניתן בהחלט להפיק משתי קבוצות שונות אלה, את המיטב.

בואו נתחיל לעבוד!